Zadzwoń:

W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, informujemy, iż nasza firma czynna jest w godzinach 10.00-18.00. O zmianach będziemy informować w stosownym komunikacie na stronie.

Nieskazitelne i szlachetne – właściwości chemiczne i fizyczne złota

Nieskazitelne i szlachetne – właściwości chemiczne i fizyczne złota

Jest symbolem bogactwa, luksusu, władzy, boskości. Towarzyszy ludziom od dawna i nie ma przesady w twierdzeniu, że każdy człowieka żyjący na ziemi posiada złoto – nawet jeśli nie ma bogactw w postaci sztabek czy biżuterii, to minimalna ilość złota jest składnikiem budulcowym ludzkiego organizmu.
Złoto znaleziono na wszystkich kontynentach. W kopalniach co rok wydobywa się trochę ponad trzy tysiące ton złota, ale zasoby ziemskie wystarczą jeszcze na wiele lat.

Ciekawostka: zobacz aktualny cennik skup złota Gorzów.

Fizycznie doskonały
Walory fizyczne złota w głównej mierze zadecydowały o jego przydatności w jubilerstwie. Jest najbardziej kowalnym i ciągliwym metalem występującym na Ziemi. Jedna uncja trojańska (31,1 g) pozwala na wykonanie cienkiego drutu, który można rozciągnąć na długość 80 kilometrów. Aby otoczyć Ziemię na równiku złotą opaską wystarczy 501 uncji złota, czyli trochę ponad 15,5 kg. Standardowa sztabka inwestycyjna waży 400 uncji.

Kowalność i ciągliwość złota pozwalają jubilerom uzyskiwać rozmaite formy, kształty, tekstury. Wyroby złotnicze wykonuje się ze stopów złota z innymi metalami. Najwyższe 24 karatowe złoto jest zbyt miękkie, więc dla potrzeb branży złotniczej wykorzystywane jest głównie złoto 18, 14 i 8 karatowe.

Chemicznie nieskalane
O ile właściwości fizyczne pozwalają na dowolne kształtowanie złota, o tyle właściwości chemiczne decydują o jego nieskazitelnym, niezmiennym wyglądzie, głównie za sprawą ponadprzeciętnej odporności na działanie wszelkich czynników zewnętrznych.
Złoto jest całkowicie niereaktywne chemicznie, to znaczy, że w ogóle albo bardzo trudno wchodzi w reakcje chemiczne. Nawet działanie wyjątkowo silnych substancji nie pozostawia na złocie żadnych śladów uszkodzeń. Jedynym wrogiem złota jest woda królewska, czyli mieszanina dwóch najsilniejszych kwasów nieorganicznych: solnego i azotowego.

Złoto nie jest wrażliwe na wodę – nigdy nie rdzewieje, nie mają dla niego znaczenia wahania temperatury, jest odporne na działanie pola magnetycznego. Niereaktywność chemiczną złota wykorzystuje się między innymi w medycynie. Złote uzębienie czy inne części „zamienne” umieszczane w organizmie człowieka są całkowicie bezpieczne i niezwykle trwałe.

Złoto w służbie technologii
Cechy chemiczne i fizyczne złota zostały wykorzystane przez współczesny przemysł — cała produkcja elektroniki wymaga zastosowania złota. Warto wiedzieć, że telefony czy komputery poddaje się recyklingowi głównie ze względu na dość łatwą, z punktu widzenia technologicznego, możliwość odzyskania złota.
Dla ciekawostki – potentatem w zakresie odzyskiwania złota w procesie recyklingu jest Szwajcaria a giełda w Zurychu słynie z handlu odzyskanym kruszcem lub produktami finansowymi na tego rodzaju złocie opartymi.

Właściwości złota znają doskonale wszyscy na co dzień profesjonalnie związani z rynkiem metali szlachetnych. Skup złota Gorzów posiada odpowiednie środki i metody służące do określania zawartości czystego złota w wyrobach oraz odpowiednią wiedzę do rzetelnego dokonywania wyceny zbywanego kruszcu.

Comments are closed.